«АТЫРАУ ӨЛКЕТАНУ ОҚУЛАРЫ» тақырыбында І облыстық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өткізілді.

Атырау облысы әкімдігі, Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы, Атырау облыстық тарихи – өлкетану музейінің ұйымдастыруымен «АТЫРАУ ӨЛКЕТАНУ ОҚУЛАРЫ» тақырыбында І облыстық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өтті.

Атырау облыстық тарихи-өлкетану музейі алғаш рет өткізіп отырған «Атырау өлкетану оқулары» І облыстық ғылыми-тәжірибелік конференциясына облыстағы зерттеуші-ғалымдар, өлкетанушылардың Атырау өлкесінің табиғаты, географиясы, топономикасы, археологиясы, этнографиясы, фольклоры, тарихы, ескерткіштері, музей ісі туралы жұмыстары енген.

«АТЫРАУ ӨЛКЕТАНУ ОҚУЛАРЫ» тақырыбында  І облыстық ғылыми-тәжірибелік конференциясы  4 секциялық отырысқа жалғасты.

1. Өлкенің географиясы, топонимикасы;
  2. Өлкенің археологиясы, этнографиясы, фольклоры;
  3. ХVII-XXI ғ.ғ өлке тарихы;
  4. Өлкенің тарихи-мәдени мұрасы: ескерткіштану, музейтану;

Конференция Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы басшысы А.Жоламановтың алғы сөзімен ашылды. Конференцияның модераторы музей басшысы М.Кипиев болды. Панелдік отырыста - PhD, қауымдастырылған профессор Қалменов Мұрат Дабылұлы «Таскешу керуен сарайындағы 2021 жылғы жүргізілген археологиялық зерттеу жұмыстары», Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің қауымдастырылған профессоры, тарих және қоғамдық ғылымдар академиясының академигі Шамғонов Амангелді Шамғонұлы «Атыраулық төлеңгіттер туралы зерттеулер», Қазақстан Гуманитарлық ғылымдар академиясының академигі, Қазақстан Жазушылар одағы аудандық «Теңіз» филиалының төрағасы, Халықаралық «Алаш» сыйлығының лауреаты, аудандық «Өренді өлкетанушы» клубының төрағасы, Қажымғалиев Өмірзақ, «Құрманғазы ауданының географиясы және топономикасы», Қазақстан Журналистер одағының мүшесі, өлкетанушы Өтеғалиев Мәди «Исатай ауданының қалыптасуы мен өркендеуі хақында», тарихшы-өлкетанушы, Исатай аудандық мәслихаты аппаратының басшысы Насиханов Мүтиғолла Атоллаұлы «Бұл елде Тұщықұдық ауылы бар», Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің тарих ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Мұхитов Қабибек Сәдірұлы «Соғысқа дейінгі жылдарда Жайық-Жем ауданында салынған мұнай құбырларының тарихы» тақырыптық баяндамалары жасалып, ұсыныс-пікірлер айтылды.

Конференцияға тарих, археология, өлкетану, жаратылыстану, мәдениеттану салаларының ғалымдары, ғылыми-зерттеу институттары мен музей қызметкерлері, тарихи-мәдени мұраларды зерттеушілер, жалпы білім беретін мектептердің ұстаздары, ЖОО магистранттары мен студенттері, БАҚ өкілдері қатынасты.