ши тоқу шебері Жанар Карабалинаның өткізген шеберлік сағатының мәліметі

Қазақ халқында кең тараған ұлттық өнердің бірі – ши тоқу. Күнделікті тұрмыс пен шаруашылық қажеті үшін бұл құндылық қазірге дейін кеңінен пайдаланып келеді.Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» мақаласы аясында  өткізілген шеберлік сағаты ата-бабадан қалған салт-дәстүрімізді және халқымыздың қолөнерін дәріптей отырып, қазақтың ұлттық қолөнерінің ерекше бір түрі ши тоқу бұйымдарын жастарға көрсету. Осыған орай Атырау облысы тарихи-өлкетану музейінде 2018 жылы 13 маусымда ши тоқу шебері Жанар Карабалинаның шеберлік сағаты өтті.         Шеберлік сағатында Жанар Карабалина қазақ халқының қолөнері саласында ши тоқу, оған боялған түрлі-түсті жүн орап, өрнектеп безендіру ісі ғасырлар бойы қалыптасып келе жатқан ұлттық өнер екендігін атап өтті.  Шиден түрлі бейнелер жасап, ою-өрнектермен өрнектеп базарлық, кәдесый ретінде айналысып жүрген шебердің қолынан шыққан бұйымдармен таныстырыды. Сондай-ақ музей қорына 2003 жылы тапсырған өзіндік қолтаңбасы «Ереуіл атқа ер салмай» ши туындысы студенттердің қызығушылығын танытты. Ши тоқуға пайдаланатын құралын, қойдың жүнін, шиін, қағазға салған сызбасын олардың атқаратын қызметін  көрермендерге түсіндіріп берді. Бүгінде ол қолөнер бұйымын жасауды өзі біліп қана қоймай кейінгі ұрпақтарға үйретіп келеді.